marsruts Dagda

     Maršruta gaitā var iepazīt Dagdas vēsturi un attīstību un piedzīvot un sajust Latgales vērtības – klusums, miers, Latgales ainava ar maz pārveidotu dabu, Latgaliešu kultūrvēsturisko mantojumu un tradīcijas.

Garums - 6 km , maršruta gaita – Dagdas pilsēta.

Nosaukums

Dagda

Veids

Velomaršruts

Garums

6 km

Pārvietošanās veids

Velo, kājām, zirgu pajūgā

Ieteicamais laiks

Veicams jebkurā gada laikā

Maršruta gaita

Dagdas pilsēta

Sākums

Dagdas TIC, Skolas ielā 6

Beigu punkts

Dagdas TIC, Skolas ielā 6

Alternatīva

Maršrutu var veikt arī pretējā virzienā vai sākt no jebkuras citas vietas

Der zināt

Maršruts veicams pēc individuālas saskaņošanas, iekļaujot visus maršruta objektus, vai pēc izvēles, dažus izņemot no tā. Maršruta ietverto objektu apmeklējuma dienu un laiku iepriekš jāpiesaka individuāli katrā objektā, vai griežoties Dagdas Tūrisma informācijas centrā, kura darbinieki saskaņos vēlama maršruta veikšanas dienu un laiku, atbilstoši pieprasījuma.

 

Maršrutu var veikt:

  • kājām, ar velosipēdu patstāvīgi vai piesakot ekskursiju;

  • apmeklējot izstādi “Dagdas vēsturiskais apraksts...”, un izbraukt maršrutu zirga pajūgā.

Apraksts

 

Maršruta gaitā var iepazīt Dagdas vēsturi un attīstību un piedzīvot un sajust Latgales vērtības – klusums, miers, Latgales ainava ar maz pārveidotu dabu, Latgaliešu kultūrvēsturisko mantojumu un tradīcijas.

 

Maršruta objekti

Dagdas pilsēta

Dagdas novadā ir īpaša pilsēta Dagda, jo tās ir krustceles starp Dienvidlatgali un Ziemeļlatgali – punkts, kur apstāties, atpūsties, neaizmirstami pavadīt laiku un izdomāt, kurp doties tālāk. Tā ir gleznainu pakalnu un ezeru ieskauta pilsētiņa, kura atrodas Latvijas Dienvidaustrumu daļā Dagdas ezera un Narūtas upītes krastos. 

Tālr.:+37165681420

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Objektu apmeklējumam lūgums iepriekš pieteikties

 

Dagdas vēsturiskais centrs – Skolas iela

Vecākas ziņas par Dagdu ir atrodamas vācu valodas rakstos, minēta Dagdas muiža ar miestu, pie tās kura dzīvoja sīktirgotāji un amatnieki. Dageten ir tās 16.gs.vidus (1559.g.) nosaukums vācu valodā. Dagdu toreiz Ditrikam Hilzenam, kā jau viņa senči lēma, uz mūžīgiem laikiem esot apstiprinājis Livonijas mestrs Vilhelms Firstenbergs. Mazpilsētas centrā ir saglabājusies vēsturiskā apbūve. Tie ir 20.gs. sākumā celtie sarkano ķieģeļu nami jeb, tā sauktie, „ebreju tirgotāju nami”...

 

Piemineklis „Sērojošā māte”  

Dagdas pilsētas centrā skatu piesaista piemineklis “Sērojošā māte”. Skulptūra uzstādīta 1996.gadā un veltīta komunistiskā terora upuru piemiņai. Autore – tēlniece Alvīne Veinbaha.

Adrese: Centrālais laukums, Dagda, Krāslavas novads

 

Dagdas ezers

Dagdas ezers – ezers Krāslavas novada Asūnes pagastā. Ar ezeru robežojas arī Dagdas pilsēta un Dagdas un Svariņu pagasti. Gultne smilšaina, granšaina, dūņaina. Iztek Dagdas upīte. Konstatētas 7 sugu zivis. Dagdas ezers ir 487 ha, ezeram ir 12 salas, vid.dziļums 9 m, max. 26 m.

 

Novadpētniecības izstāžu zāle “PATRIA”

Dagdas novadpētniecības biedrība "Patria" ir izveidojusi pilsētā Dagdas novada vēstures muzeju, veic darbu novada kultūrvēstures mantojuma un tradīciju saglabāšanā. Vēstures ekspozīcijai, kura izvietota Dagdas Vissv. Trīsvienības Romas katoļu baznīcas draudzes mājā pilsētas centrā, ir sešas izstāžu zāles, katrā var  atrast daudz interesantu lietu apvītu ar Dagdas novada vēsturi. 

 Tālr.: +371 656 81420, +371 28758948
Adrese: Centrālais laukums, Dagda, Krāslavas novads

 

Dagdas Vissv. Trīsvienības Romas katoļu baznīca  

Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Celta 1741. gadā korintiešu baroka stilā. Baznīcu cēla muižnieks Jans Augusts Hilzens (1702. – 1767.). Tajā ir trīs grezni mūra altāri ar karnīzēm un pilastriem. Lielajā altārī ir divas gleznas – sv.Trīsvienības un Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas godam. Baznīcā ir ģipša figūrām veidots baptistērijs.

Adrese: Alejas iela 2, Dagda, Krāslavas novads

 

“Komjaunietis”

Ēka celta 1953. gadā kā kinoteātris, uz kuras 1989. gada 19. martā pirmo reizi tika uzcelts mastā sarkanbalts sarkanais Latvijas karogs. Dagdas kinoteātris, kas nokrāsots spilgti zilzaļā krāsā, vēl joprojām nes nosaukumu “Komjaunietis”. Tāpat arī līdzās stāvošās daudzstāvu ēkas, kuru galus vēl joprojām rotā padomju laiku saukļi: “Миру - Мир!”, “Слава Труду!”

Adrese: Rīgas iela 4, Dagda, Krāslavas novads

 

2.pasaules kara upuru kapi

Dagdas pilsētas centrā atrodas obelisks karavīru piemiņai, kur ir apbedīti 162 karavīri.

Adrese: Alejas iela, Dagda, Krāslavas novads

 

Lubānas pilskalns

Lubānas pilskalns (dēvēts arī par Lapsu un Priežu kalnu) atrodas pie Dagdas pilsētas rietumu robežas. Kalna dienvidu piekājē atrodas ezers Luboneņš. Pilskalnā ir labiekārtota pastaigu un atpūtas vieta, no kura paveras lielisks skats uz Dagdas pilsētu un tās apkārtni. Nostāstiem apvīts pilskalns.

Adrese: Daugavpils iela, Dagda, Krāslavas novads

 

Svētā Nikolaja Brīnumdarītāja pareizticīgo baznīca

Svētā Nikolaja Brīnumdarītāja pareizticīgo baznīcu - sāka būvēt 1914. gadā. Ideja uzcelt dievnamu radās mācītājam Nikonoram Trubeckojam, jo uz to brīdi miestā nebija neviena lūgšanas nama, taču ticīgo iedzīvotāju bija vairāk par četriem simtiem.

Adrese: Pasta iela 9, Dagda, Krāslavas novads

 

Dagdas (Hilzenu) muižas parks

Patīkama pastaigu vieta Dagdā ir 300 gadu vecais Hilzenu muižas parks. Tas ir vienīgais, kas palicis no 17. gs. izveidotās muižas. Parkā atrodas pilskalns ar brīvdabas estrādi - ja paveicas, tur var noskatīties kādu koncertu vai citu kultūras pasākumu. Parkā tek Gusčicas upīte, kuras krastos atrodas ala - zinātāji stāsta, ka uz šejieni no muižas ēkas kādreiz esot vedusi pazemes eja, iespējams, pat vairākas.

 

Dagdas ala

Dagdas ala – atšķirībā no pārējām Latvijas alām, kas veidojušās no smilšakmens vai arī izkaltas dolomītā, uzskatāma par dabas fenomenu, jo tā veidojusies no grants un oļiem. Pieliecoties Dagdas alu iespējams izložņāt uz katru pusi piecu metru dziļumā. Atrodas Dagdas muižas parkā. Teika vēsta, ka ala senāk bijusi slepena eja uz Dagdas muižu un tajā ir paslēptas milzu bagātības.

 

Dagdas pilskalns

Pilskalns ar apmetni ir valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis. Labiekārtota pastaigu un atpūtas vieta.

Adrese: Purpļi, Dagdas pagasts, Krāslavas novads

 

Ebreju kapi

Vecie ebreju apbedījumi un padomju laika pieminekļi 2.pasaules kara laikā nogalinātajiem ebrejiem. Vecie kapu pieminekļi tika uzstādīti laika periodā no XIX gadsimta  sākuma līdz XX gadsimta 80-iem gadiem. Kapsētas nomalē ebreju kapos tika uzcelti divi obeliski, veltīti 1941. gada vācu nacisma upuriem.

 Adrese: Pļavu iela, Dagda, Krāslavas novads

 

Dagdas Pokrova Nikolaja vecticībnieku baznīca

Dagdas Pokrova Nikolaja vecticībnieku baznīca celta 1992. gadā, liela vērtība ir baznīcas iekšējam aprīkojumam un svētlietām.

Adrese: Ludzas iela 6, Dagda, Krāslavas novads

 

   

PIKC "Daugavpils Būvniecības tehnikums" ēdnīca

Šeit ir iespēja ieturēt  pusdienas (brokastis un vakariņas - iepriekš jāpiesaka) lielām un mazām grupām. Darba laiks: P-Pk. 8.00 - 16.30

 Tālr.:+371 20029811; +371 26237351

Adrese: Brīvības iela 3, Dagda, Krāslavas novads

 

 

 

 

Autors

Dagdas tūrisma informācijas punkts

Dagdas Tūrisma informācijas centrā var iznomāt velosipēdus
 
Tālr. : +371 25727379
Adrese: Skolas iela 6, Dagda, Krāslavas novads, LV – 5674
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.